فدراسیون جهانی جودو: روند قانونی را آغاز می‌کنیمماریوس ویزر، رییس فدراسیون بین‌المللی جودو به روزنامه آساهی شیمبون ژاپن گفته است آقای ملایی این فدراسیون را در جریان شرایط خود گذاشته و فاش کرده که مقام‌های ایران او را مجبور کرده‌اند با حریف اسراییلی خود مسابقه ندهد و حتی خانواده‌اش را تحت فشار قرار داده‌اند. ویزر به این روزنامه گفت سعید ملایی در حال حاضر در آلمان است. براساس گزارش‌ها این نهاد همچنین گفته است که ملایی می‌تواند در رقابت‌های المپیک توکیو در سال ۲۰۲۰ زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک و در تیم پناهندگان شرکت کند. فدراسیون جهانی جودود در حمایت از جودوکای ایرانی عنوان توییتر خود را به 'هشتگ من از مولایی حمایت می کنم' تغییر داده است. ماریوس ویزر همچنین اعلام کرد که یک پروسه قانونی را علیه فدراسیون جودودی ایران آغاز خواهد کرد.
نامه صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک
رئیس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی همچنین در پی اتفاقات به وجود آمده برای «سعید مولایی» جودوکار کشورمان در رقابتهای جهانی ۲۰۱۹؛ نامه اعتراضی شدیدالحنی در این زمینه برای توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک ارسال کرد. صالحی‌امیری دربخشی از این نامه با اشاره به سناریوی از پیش برنامه ریزی شده ویزر اعلام داشته که وی در حاشیه مسابقات جهانی ژاپن شرایط دلهره آور و پر استرسی را برای ملی پوش کشورمان به تصویر کشیده و به وی القا نموده که در صورت بازگشت به وطن، با مشکل روبرو خواهد شد. ویزر با قول حمایت از این ورزشکار برای پیوستن به تیم پناهندگان IOC، سعی در ترغیب ورزشکار به درخواست پناهندگی در آلمان نموده است و شکی نیست که مولایی به خاطر همین فضای التهاب آور به وجود آمده در مسابقات جهانی نتیجه نگرفته است. مطلع باشید که به مولایی پیغام واطمینان داده ام هیچ تهدیدی متوجه شخص وی و خانواده اش نبوده و نمی باشد و ضمانت می نمایم که همچون یک قهرمان در ایران با آغوشی باز مورد استقبال قرار خواهد گرفت.
مسعود سلطانی‌فرد، وزیر ورزش و جوانان هم امروز در پاسخ به این سئوال که، آیا خانواده سعید ملایی به دنبال عدم بازگشت او به کشور گروگان گرفته شده‌اند، گفت: "مگر خانواده شما را گروگان می‌گیرند؟ پس چنین اتفاقی برای خانواده ملایی نیز نیفتاده است. برای ما محرز است که رفتارهای مشکوکی از سوی فدراسیون جهانی جودو دیدیم که تلاش می‌کنند مشکلاتی را ایجاد کنند."
سعید ملایی در دسته ۸۱- کیلوگرم مبارزه می‌کند. در این وزن علاوه بر او ساگی موکی اسرائیلی نیز حضور دارد و مانند ملایی بخت اصلی قهرمانی در این وزن است. در مسابقات قهرمانی جهان جودو که هفته گذشته در توکیو برگزار شد، ملایی به نیمه‌نهایی رسید. او در صورت پیروزی در دیدار نهایی باید در فینال با حریف اسرائیلی مسابقه می‌داد و اگر در دیدار رده‌بندی برنده می‌شد، آن گاه باید روی سکو کنار حریف اسرائیلی می‌ایستاد اما ملایی اما هر دو مسابقه‌اش را به حریفان بلژیکی و گرجستانی باخت تا هیچ کدام از این اتفاق‌ها رخ ندهد. اتفاقی که به گفته ملایی به دستور مسئولان ورزشی ایرانی رخ داد.
مجید زارعیان، سرمربی تیم ملی جودوی ایران اما با متهم کردن فرداسیون جهانی به "ایجاد حاشیه" برای ورزشکار ایرانی گفت: "بنده به عنوان سرمربی تیم ملی کنار سعید ملایی در مسابقات جهانی جودو حضور پیدا کردیم اما یک سری برنامه‌های از پیش تعیین شده باعث شد حواشی برای جودو ایران رخ دهد. از مبارزه سوم به بعد ملایی با مامور امنیتی ویزر(رئیس فدراسیون جهانی جودو) به روی تاتامی می‌رفت، آنها اجازه نمی‎دادند حتی من برای کوچ (هدایت ورزشکار از سوی مربی) در کنار ورزشکارمان باشم." سرمربی تیم ملی جودو همچنین تماس تلفنی از تهران برای عدم رویارویی با ورزشکار اسرائیلی را رد کرد، در حالی که ملایی به تلویزیون ایران اینترنشنال گفت که رییس کمیته ملی المپیک ایران و معاون ورزش قهرمانی وزیر ورزش از او خواسته‌اند مقابل حریف اسراییلی مسابقه ندهد. سعید ملایی همچنین گفت که معاون وزیر ورزش به او وعده تجلیل و دریافت جایزه در بازگشت به ایران را هم داده است.
این نخستین باری نیست که سعید ملایی برای مبارزه نکردن با حریف اسرائیلی تحت فشار گذاشته می‌شود. در بهمن گذشته در مسابقات پاریس، سعید ملایی، که نفر اول رده‌بندی جهانی جودو در وزن خودش بود، در یک‌چهارم نهایی در کمتر از بیست ثانیه ضربه فنی شد و بازی را به حریفی از قزاقستان واگذار کرد. در آن زمان، رسانه‌های ایران گزارش دادند که این "شکست مصلحتی" و برای روبرو نشدن با ورزشکار اسرائیلی در دور بعد بوده است. در آن مسابقه ملایی که چهره او هنگام ورود به تاتامی، گرفته و ناراحت به نظر می‌رسید، بر خلاف بازی‌های دیگر تلاش چندانی نکرد و خیلی زود تسلیم حریف شد. ورزشکاران ایرانی مدت‌هاست که اجازه مبارزه با حریفان اسرائیلی را ندارند. این در حالی است که باخت عمدی در مسابقات ورزشی، نقض مقررات محسوب می‌شود و می‌تواند با جریمه و محرومیت‌های سنگین همراه شود. به همین دلیل به گفته بسیاری از کارشناسان ورزشکاران ایرانی برای عدم مبارزه با حریفان اسرائیلی بدون قبول ریسک محرومیت به ترفند‌های مختلف از قبیل باخت عمدی در مراحل پایین‌تر یا تظاهر به مصدومیت متوسل می‌شوند.
یکی از جنجالی‌ترین نمونه‌ها در این زمینه باخت دو سال پیش علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی در مسابقات جهانی زیر ۲۳ سال لهستان بود.
از مسابقه کریمی ویدئویی منتشر شد که در آن در حالی که او از حریف روس خود پیش بود، صدای مربی تیم ایران شنیده می‌شد که فریاد می‌کشید: "باید ببازی علیرضا." علیرضا کریمی در صورت برد باید با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو می‌شد. به دنبال این قضیه واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های مجازی برانگیخته شد و کاربران با راه‌اندازی هشتگ باید_ببازی به این موضوع اعتراض کردند.

آدرس های میهن نویس : www.mihannevis.com - www.mihannevis.ir
۰دیدگاه

ارسال نظر

برچسب ها